• Katori Šintó Rjú (天真正伝香取神道流)
  • Iaido (居合道)
  • Kendo (剣道)
  • Naginatado (長刀道)
  • Kyudo (弓道)
  • Kniha hostů
  • Kontakty
  • Aktuality
Sakura Dojo

Kendo

  • Historie

 

 Historie Kendó


       

 

Jeho počátky sahají do 12. století, kdy v Japonsku vznikla kasta bojovníků samurajů. Hlavní metodou výuky těchto škol byly kata, tedy simulované souboje, ať již v podobě pro jednoho bojovníka proti imaginárním soupeřům, nebo spíše častěji pro dva praktikanty bojující  spolu proti sobě (v této formě se cvičí i kata v Kendó).

 

Samurajové cvičili umění meče od raného dětství po celý svůj život. U tehdějších mistrů se snažili dosáhnout dokonalosti své techniky. Samurajové cvičili pomocí dřevěných nebo skutečných mečů, ale při cvičení s partnerem byl takový trénink nebezpečný a umožňoval vedení seku, nebo bodu, pouze bezkontkatně nebo jen s lehkým kontaktem. Zhruba od 17. století se začala v některých školách používat ochranná výstroj bógu a bambusový šinaj. Takto bylo možné provádět výcvik a simulovat souboj se skutečnými zbraněmi na plný kontakt bez rizika zranění.

 

 

  

 

 

Komise mistrů ze starých škol sjednotila různé styly a školy a v letech 1910-1912 vytvořila standardizované bojové umění Kendó, které se ve společnosti stalo velmi brzy populární. Veřejnost a později i celý svět, tak mohl čerpat z duchovního odkazu dávných samurajů

 

V České republice se Kendó svičí od roku 1986.

 

 

Dnešní Kendó používá dvou výcvikových metod - cvičení kata, za použití dřevěných mečů, tak i kontaktní cvičení (šinaj Kendó) s bambusovým šinajem a ochrannou výstrojí. Obě tyto metody mají své kořeny ve starých školách (Kendžucu), ze kterých Kendó vychází.

 

 

 

Dnešní Kendó obsahuje spoustu technik seku a bodů, postojů, různé druhy práce nohou a různé útočné techniky a obranné protitechniky. Pracuje se vzdáleností, načasováním a se spoustou dalších konceptů a metod, které si praktikanti Kendo postupně osvojují a pomocí různých cvičení je dále zlepšují a zdokonalují. Osnova výcviku je komplexní a adept se v ní postupně posouvá od základních prvků k pokročilejším, trénink těla je provázen s mentálním tréninkem

 

Kendó je nejen bojové umění, je to též součást tradiční kultury s historickými kořeny. Součástí výcviku jsou tedy i prvky ohledně morálky, filosofie a etikety.

 

Cílem dnešního Kendó je především výchova člověka a cvičení jeho těla i mysli. Trénink Kendó je dlouhodobý a trvá celý život. Kendó harmonicky rozvíjí člověka jak po stránce fyzické, tak především po mentální stránce v duchu filosofie Budó. Staré japonské přísloví praví "Chceš-li být dobrým šermířem, musíš být dobrým člověkem."

 

 

© Sakura Dojo 2008 - 2020. All rights reserved.